Home
About Us
A Message from The Headteacher
About UTCN
Success Stories
Skilled Staff
Fantastic Facilities
Governing Body
Employer Links
Ofsted
Results
Being Part of CST
Year 13 Destinations
Year 11 Destinations
Prospective Students
Joining Us in Year 10
Joining Us in Year 12
Prospectus
Videos
The UTCN Day
Travel
Uniform
Meals
Bursaries
T Levels and University Entry
What is a T Level?
Apply Now
FAQs
Students & Parents
Term Dates
Progress Evenings
Homework
16-19 Tuition Fund
Payments
Leave of Absence
Student Well-Being
Library
Careers Programme
British Values
Key Policies and Information
icanbea
Examinations
Safeguarding
Student Handbooks
Parent Calendar
Ofsted Parent View
SEND
Curriculum
Relevant Curriculum
Year 10 Extra Curricular Activities
Lunchtime Clubs
Curriculum Enrichment
Find Your Future
Key Stage 4 Curriculum
Key Stage 5 Curriculum
Literacy at UTCN
News & Events
News
School Tours
All Events
Newsletters
Announcements
Gallery
Open Events (Year 10 and Year 12)
Contact
Contact
Enquiries from Employers
Job Vacancies
Who to Contact
Opening Hours
Current Vacancies
Sixth Form
Apply Now
Useful Links
Staff Email
Student Email
ParentPay
Student Wifi
Home
About Us
Skilled Staff
Share This Page
facebook
Share this page on Facebook
twitter
Tweet this page
Email this page
Skilled Staff
Please Select:
All
Senior Leadership Team
Heads of Faculty
Heads of Year
Teaching Staff
Student Experience Team
Support Staff
Site Team
Governors
Senior Leadership Team
Emma Palik
Headteacher
Claire Oliff
Deputy Headteacher (Quality of Education, Exams and Data)
Luke Moralee
Assistant Headteacher for Teaching and Learning and Head of Faculty of English and Humanities
Joshua Thomas
Assistant Head Teacher Employability/ Behaviour and Teacher of Science
Lisa George
Assistant Headteacher for Student Experience and Teacher of Engineering
Heads of Faculty
Luke Moralee
Assistant Headteacher for Teaching and Learning and Head of Faculty of English and Humanities
James Brown
KS4 Engineering Lead/ Head of KS4
Ben Walker
Head of Faculty of Science
Edson Moyo
Head of Faculty: Mathematics and Computing
Lee Smith
Head of Faculty: KS5 Engineering
Heads of Year
Michael Skilton
Head of Year 10/ Teacher of Computer Science
Lowell Doheny
Year 13 Lead, Teacher of English & Employer Engagement and Unifrog Lead
Jayne Hudson
English Teacher and Head of Year 12
Tom Southerden
Year 11 Lead and Teacher of Science
Teaching Staff
Emma Palik
Headteacher
Claire Oliff
Deputy Headteacher (Quality of Education, Exams and Data)
Keith Whitelam
Special Educational Needs Coordinator & Teacher of Engineering
Michael Skilton
Head of Year 10/ Teacher of Computer Science
Josie Kidd
Art Teacher
David Masdin
PE Lead and Mathematics Teacher
Lowell Doheny
Year 13 Lead, Teacher of English & Employer Engagement and Unifrog Lead
Luke Moralee
Assistant Headteacher for Teaching and Learning and Head of Faculty of English and Humanities
James Brown
KS4 Engineering Lead/ Head of KS4
Joshua Thomas
Assistant Head Teacher Employability/ Behaviour and Teacher of Science
Ben Walker
Head of Faculty of Science
Jayne Hudson
English Teacher and Head of Year 12
Tom Mehegan
Maths Teacher
David Attwell
Engineering Teacher
Tia Pitchers
Cover Supervisor
Connor Andrews
Teacher of Science and DPR Lead
Steven Brooks
Teacher of Computing and Business Studies
Charlotte Clifford
Teacher of English and Humanities
Roy Chng
Teacher of Maths
Pauline Clements
Teacher of Core PE, Health and Fitness and Geography
Jacqueline Dyball
Teacher of Engineering
Andrew Forsey
Teacher of Engineering
Lisa George
Assistant Headteacher for Student Experience and Teacher of Engineering
Ian Green
Teacher of Engineering
Simon Hammond
Teacher of Engineering
Edson Moyo
Head of Faculty: Mathematics and Computing
Marisa Pinillos
KS5 Science Lead
Lewis Pope
Teacher of English and Literacy Lead
Sean Robson
T Level Transition Lead: Engineering
Lee Smith
Head of Faculty: KS5 Engineering
Tom Southerden
Year 11 Lead and Teacher of Science
Peter Temple
KS4 Science Lead
Liam Whiting-Smith
Teacher of Engineering
Student Experience Team
Lowell Doheny
Year 13 Lead, Teacher of English & Employer Engagement and Unifrog Lead
Zoe Fisichella
Admissions and Outreach Co-ordinator
Amy Lerpiniere
Employer Engagement Coordinator
Izzy Lerpiniere
Admissions and Outreach Co-ordinator
Christine Walton
Independent Careers Advisor
Julie Wootton
Librarian and Private Study Co-ordinator
Lisa George
Assistant Headteacher for Student Experience and Teacher of Engineering
Support Staff
Dr Gareth Getvoldsen
Science Laboratory Technician
Kirsty Budrey
Science Technician and Teaching Assistant
Mary Carpenter
Data, Exams and Finance Assistant
Sam Cole
CST Associate Regional Director
Vaira Conci
Assistant Sendco and Medical Needs Support
Vacancy
Work Experience Co-ordinator
Alison Howes
HR Manager and PA to the Headteacher
Sarah Knowles
Data and Exams Manager
Helen Maddison
Attendance Officer
Elaine Platten
Finance Manager
Harry Rose
Teaching Assistant
Laura Self
Receptionist
Bishnu Sharma
Teaching Assistant
Jongopie Stevens
Behaviour Improvement Room Supervisor
Denise White
Cover Supervisor
Ian Wiseman
Engineering Technician
Peter Wogan
Engineering Technician
Site Team
Mark Gallagher
Site Manager
Timofei Pashchenko
Assistant Site Manager
Janine Harwood
Cleaning Supervisor
Anthony Knight
Cleaner
Sasha Pashchenko
Cleaner
Tyler Francis-Ward
Cleaner
Governors
Emma Palik
Headteacher
Edson Moyo
Head of Faculty: Mathematics and Computing
Dr Ben Milner
Chair of Governors
Roger Bennington
Governor
Nicola Finch
Governor
Julie Schofield
Governor
Steve Love
Governor
Jean Wilcox
Governor
Abbas Maqbool
Parent Governor
Amy Hanton
Parent Governor
*
Cookie Policy:
We use cookies on this site to improve your user experience.
More Information
Allow All Cookies
Manage Preferences
Deny Cookies
Allow All Cookies
Submit & Close